
Zapewne zastanawialiście się, jako członkowie zarządu spółki z o.o.: jak wyciągnąć pieniądze z tego biznesu, ale jednocześnie żeby było to:
- legalne,
- możliwie najtańsze.
Pójście do bankomatu z kartą bankową i wyjęcie „ze ściany” pieniędzy z konta spółki nie jest najlepszym pomysłem. Choć pewnie nie jeden prezes zarządu tak zrobił – i to nie raz.
Rozpoczynamy serię krótkich wpisów dotyczących powszechnego pytania większości udziałowców i członków zarządów spółek z o.o. Być może dla niektórych będą to oczywistości, ale jeżeli ktoś znajdzie tu odpowiedź na nurtujące pytanie — to tylko lepiej.
Prawda objawiona jest taka, że prowadzenie spółki z o.o. obarczone jest dwoma strasznymi słowami — podwójnym opodatkowaniem. Dla wielu to powód, by nie wybierać sp. z o.o. jako formy biznesu — głównie z obawy przed obciążeniami i samym procesem wypłaty zysku.
Dziś o podwójnym opodatkowaniu — i o tym, czy można go uniknąć
W momencie wypłaty pieniędzy ze spółki z o.o. (np. z tytułu dywidendy z osiągniętego zysku) jesteśmy zobligowani do odprowadzenia podatku nie tylko od dochodu spółki, ale również od wypłaconej udziałowcom dywidendy. Bardziej precyzyjnie — dochód pojawia się po stronie udziałowców, ponieważ „zarobili” oni pobierając dywidendę. Ta konstrukcja nosi nazwę podwójnego opodatkowania: raz płaci spółka (od zysku), dwa — udziałowiec (od pobranej dywidendy).
Czy da się unikać podwójnego opodatkowania?
Odpowiedź brzmi: da się. Zarząd spółki lub jej udziałowcy dysponują kilkoma rozwiązaniami:
- wypłata wynagrodzenia z tytułu powołania członka zarządu,
- zatrudnienie na umowę o dzieło w spółce,
- wynajem spółce nieruchomości i ruchomości,
- koszty podróży służbowych i delegacji,
- koszty szkoleń i kursów,
- wystawianie faktur na rzecz spółki,
- umorzenie udziałów (z dopłatą).
Te bardziej lub mniej popularne sposoby pozwalają wygenerować po stronie spółki koszty, które obniżają podstawę opodatkowania. Im wyższe koszty, tym niższy podatek. Mała uwaga: nie wpadać w „pompowanie” kosztów. Trzeba zachować umiar i nie doprowadzić do sytuacji, gdzie koszty uzyskania przychodu przewyższają przychody — to prosta droga do straty w spółce. A to nie jest pożądane, zwłaszcza jeśli spółka ma finansowanie z banku albo zamierza takowe pozyskać.
Można jeszcze wspomnieć o estońskim CIT jako sposobie obniżenia opodatkowania. O nim napiszemy kiedy indziej.
Powyższe rozwiązania pozwalają wypłacać pieniądze ze spółki z o.o. zgodnie z prawem i bez podwójnego opodatkowania. Trzeba pamiętać, by każde z nich dopasować do wysokości kwoty, jaką chcemy wypłacić.
Potrzebujesz pomocy?
Jeśli prowadzisz spółkę z o.o. i zastanawiasz się, jakie działania podjąć w obecnej sytuacji prawnej lub biznesowej — skontaktuj się z Corpolex. Bezpłatna analiza Twojej sytuacji w 24 godziny.
Telefon: +48 503 907 220 · E-mail: biuro@skup-spolek.pl
Bezpłatna konsultacja · Skup zadłużonych spółek · Kompendium o odpowiedzialności zarządu
Pozostałe wpisy z serii: Wynagrodzenie członka zarządu · Rozliczanie podróży służbowych · Kursy i faktury – uważaj, tak nie robimy
Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie.